Jdi na obsah Jdi na menu
 


   Paní Míu 

AKUTNÍ PRŮJEM

Akutní průjem je poměrně častou záležitostí ve veterinární praxi. Je charakterizován rychlým nástupem a krátkým trváním (méně než 3 týdny). Stolice bývá řídká až vodová, občas s příměsí krve.
Průjem je výsledkem zvýšeného obsahu vody ve stolici a je důležitým příznakem onemocnění střev. Může způsobit extrémní ztráty vody, které vedou k dehydrataci, elektrolytické nerovnováze a porušení acidobazické rovnováhy.

PŘÍČINY

 • dietetická chyba – zkrmení zkaženého krmiva, přežrání, náhlá změna krmiva, vysoký podíl bílkovin nebo tuků v krmivu, nesnášenlivost mléka apod.
 • infekční původ
  • bakteriální (salmonella, clostridium, campylobacter, escherichia atd.) mohou být pozřeny s kontaminovanou vodou nebo stravou, nebo k nákaze dojde přenosem z trusu nemocného zvířete
  • virový parvoviróza = panleukopenie, kočičí koronaviróza, FIP, FeLV, torovirus. Krom průjmu se projevují i zhoršením celkového zdravotního stavu. Jsou to velmi závažná onemocnění.
  • plísňový - Plísně většinou způsobují chronický průjem, ale vyjímečně se může objevit i akutní.
  • parazitický škrkavky a tasemnice jsou poměrně častou příčinou průjmů. Dospělí parazité nemusí být ve stolici vidět. Diagnostikovat lze pouze mikroskopicky jejich vajíčka.
 • léky a jedy mohou způsobovat průjem buď přímo drážděním střevní sliznice, nebo porušením normální střevní mikroflóry. Příkladem mohou být aspirin, kortikoidy, antibiotika, digoxin, z jedů pak insekticidy, hnojiva, těžké kovy.
 • intususcepce – střevo se navléká samo na sebe (jako skládací teleskop)
 • intolerance některé složky běžné potravy
 • ucpání střeva – většinou se projeví spíš zvracením, občas může být v počátcích doprovázeno i průjmem
 • onemocnění jater nebo ledvin – v tomto případě bývá průjem krvavý a každopádně není jediným příznakem onemocnění.
 • zánět pankreatu
 • Hemoragická gastroenteritida je onemocnění neznámého původu. Projevuje se náhlým nástupem krvavého průjmu.
 • Nádory zažívacího traktu nebo jiných břišních orgánů se mohou projevit náhlým průjmem. Ten však nemizí, stává se chronickým.

CO SLEDOVAT

 • Řídká vodnatá stolice trvající déle než 1 den
 • Změna barvy stolice
 • Krev ve stolici
 • Menší chuť k jídlu
 • Zvracení
 • Deprese, apatie
 • Horečka
Akutní průjem je vždy znepokojující, ale nemusí být vždy velmi závažný. Pokud vaše kočka nezvrací, má chuť k jídlu, hraje si, nemusí se jednat o nic závažného. Pokud se ale k průjmu přidá zvracení, horečka, malý příjem tekutin, deprese, neměli byste s návštěvou veterináře otálet.

DIAGNÓZA

Většina případů akutního průjmu bývá krátkodobou ne příliš složitou záležitostí. Jsou ale případy, které vyžadují jisté diagnostické testy k přesnému určení vyvolávající příčiny. Mezi ně patří:
 • podrobná anamnéza a klinické vyšetření
 • vyšetření stolice
 • krevní obraz
 • biochemický rozbor krve
 • vyšetření moči
 • RTG břicha

LÉČBA

Průjem je příznak, který může být vyvolán řadou onemocnění. K jejich diagnostice, tím pádem specifické léčbě, mohou přispět výše zmíněné testy. V mezičase je vždy vhodné zavést symptomatickou léčbu, která uleví od akutních potíží, a poskytne úlevu vašemu zvířeti. K této léčbě patří:
 • hladovka po dobu 12-24 hodin
 • poté změna na lehce stravitelnou stravu
 • infuzní léčba
 • antibiotická léčba
 • střevní protektiva a adsorbencia

POKUD MÁ VAŠE KOČKA PRŮJEM

 • podávejte pouze předepsané léky
 • vždy musí mít dostatek čerstvé pitné vody
 • dočasně změňte krmivo na dietní – buď granule doporučené lékařem, nebo lehce stravitelné vařené krmení
 • pozorujte celkový stav vaší kočky – chuť k jídlu, celkovou aktivitu, zhoršování příznaků, nástup zvracení
 • máte-li jakékoliv pochybnosti, kontaktujte veterináře
 

Komentáře

Přehled komentářů

Průjem a zvracení

(Jana, 27. 7. 2010 13:46)

Dobrý den,máme malé koťátko asi 6 měsíců staré. Má řídkou vodnatou stolici jiné barvy a k tomu zvrací. Prozatím neprojevuje nechuť k jídlu. Prosím o radu. Děkuji.

Re: Průjem a zvracení

(Motrincová, 15. 8. 2010 12:47)

Omlouvám se za pozdní odpověď, pokud problémy které popisujete ještě nepřestaly, urychleně navštivte Vašeho veterinárního lékaře. Napište mi pak prosím, jak jste dopadli, díky s pozdravem a přáním brzkého uzdravení koťátku- Jana Motrincová

Re: Re: Průjem a zvracení

(Jana, 25. 9. 2010 15:14)

Dobrý den! Děkuji za odpověď.Naštěstí to po pár dnech přestalo a koťátko je zase plné energie a v pořádku.
S pozdravem Jana.

Re: Re: Re: Průjem a zvracení

(Odpověď - Motrincová, 25. 9. 2010 18:32)

Tak to mám velikou radost, že je vše v pořádku.
Hodně zdravíčka Vám i koťátku !

průjem

(Petra, 1. 9. 2010 20:47)

Dobrý večer, dostali jsme koťátko, je jí asi 5 měsíců a už 3 dny trpí průjmem. Nemá příznaky nechutenství a pořád si hraje!! Jenže se jí už 3x stalo že nestihle doběhout na záchod. nemám s kočičkami moc zkušeností tak vás prosím o radu. krmení dostává pro koťata od 0-1 rok!! krmíme jí kvalitním krmivem
Mockrát děkuji!

Průjem s příměsí krve

(Lucie Tichá, 24. 6. 2010 19:53)

Dobrý den,mám doma kočku po koťatech (6 týdnů), minulý týden jsem ji odčervila pastou Flubenol a od té doby má řidčí stolici a sem tam se objeví i kapka krve. A teď k tomu začala i zvracet. Mám o ni obavu, tak bych přívitala jakoukoliv radu o co se může jednat. Předem děkuji za odpověď. L. Tichá

odpověď pro paní Marcelu

(Jana Motrincová, 13. 5. 2010 12:38)

Paní Marcelo, pokud krev do třech dnů nezmizí, zajděte s kocourkem k veterináři. Prozatím zkuste nasadit dietku,
můžete zkusit Eukanuba VD Cat Intestinal, nebo jiný na trhu dostupný přípravek,
u veterináře si vyžádejte bakriologické a chemické vyšetření trusu kocourka. Pokud se stav nezlepší.
Napište pak, jak jste dopadli, díky Jana M*

Krev ve stolici

(Marcela, 13. 5. 2010 12:05)

Dobrý den, máme 4 měsíčního britského kocourka. Velmi čiperný, mazlivý.Poslední 3 dny začal trošku více žrát. Krmíme ho konzervičkami Amionda a granule Whiskas, máme i Puria, Hills a Royal Canin36, ale ty nechce. Občas dostane i Whiskas mléko pro kočky. Dnes kakal a měl na konci spíše gel a v tom i krev. Múžete nám poradit co to znamená. Také často prdí, nevím zda to múže být stravou a nebo múže být nemocný. Mnohokrát děkuji za dopověď.Marcela

odpověď pro pana Petra

(Jana Motrincová, 9. 1. 2010 12:23)

Dobrý den,

omlouvám se, že odepisuji až teď. Ano možné je všechno, bohužel i otrava.

Mohu Vám jedině poradit vyzkoušet kocourkovi dávat úplně něco jiného, než granule a po cca 3 dnech uvidíte, zda pokračovat, nebo ne. Podle toho, jak bude kocourkovi chutnat vařená strava, buď odeberte granulky úplně a nebo mu jich nechte minimálně k dispozici. Až bude úplně v pořádku, můžete mu je vrátit.

Samozřejmě musí mít neustále pití, nejlépe vodu a teď mne napadá, že na zažívání u štěňat se užívá odvar z řepíku ( řepík lékařský - koupíte v lékárně za pár korun) tak proč by to nezabralo Vašemu kocourovi. :o)

Zkuste uvařit kuřecí maso s rýží (těstoviny), nebo játry, popř. hovězí svalovinou, inspiraci nechám na Vás, hlavně ne nic MASTNÉHO, můžete přidat kousky mrkve.
Rozhodně ale žádný sýr, mléko atd. Dbejte na to, aby kromě vařené stravy a pití k ničemu jinému k snědku nepřišel. Budu ráda, když napíšete, jak jste dopadl.

S pozdravem Jana Motrincová

dlouhotrvající průjem pokr.

(Petr Bouček, 8. 1. 2010 18:44)

Dobrý večer,
teď jsme se vrátili od veterináře. Z výtěru prý nezjistil vůbec nic, žádné bakterie apod... Prý jediné co pana doktora napadá je strava :-( ale od doby kdy kocourovy průjmy začaly jsme vyzkoušely už třetí granule. Je možné že ho před Vánocemi někdo mohl přiotrávit jidlem venku? lae jsou to už 3 týdny

dlouhotrvající průjem

(Petr Bouček, 8. 1. 2010 11:45)

Dobrý den,
můj kocour (8 měsíců) má průjem cca 3 týdny. Průjem se mu dostavil před Vánocemi a po silvestru (veterinář měl dovolenou) jsem s ním šel k veterináři. Ten již 6 dní (každý den) píchá injekce, ale zlepšení žádné. Krmím ho značkovými granulemi pro koťata popř. vařeným masem. ven ho na doporučení veterináře nepouštím. Poraďte prosím jak pozměnit stravu, co dělat a co ne. Děkuji

Zácpa

(Motrinec, 7. 1. 2009 22:35)

Dobrý den,
důležitá je správná volba krmení. Vaše číča by měla dostávat granulky 0 - 1 rok. Hlavně by měla mít dostatek čerstvé vody. Dejte kočičce kotěcí konzervu s trochou oleje. Můžete zkusit trochu mléka.
Pokud se zácpa často opakuje, nebo přetrvává, vyhledejte veterináře.
Motrinec

Zacpa

(Dan, 6. 1. 2009 20:19)

Nase kocicka ma opacny problem nemuze se vykakat narodila se v cervnu zere pouze purinu zalitou vodou a potom jen suche zradlo jen jeden typ smes co mame delat?

Odpověd

(britskamodra@email.cz, 21. 5. 2008 19:48)

Dobrý den, omlouvám se, že odepisuji až nyní, neměl jsem přístup na internet, na nic nečekejte a rozhodně navštivte neprodleně veterináře. Přeji brzké uzdravení.
Motrinec

Prosím o radu

(Blanka Čadrová, 17. 5. 2008 0:41)

Naše dvouletá kočička Jessika před pěti týdny porodila tři krásná koťátka.Je vzornou maminkou,ale před dvěma dny se u ní projevil průjem a stolice je velmi řídká a neudrží ji.Může nakazit koťátka,když je kojí?A jak jí můžem pomoci.Cokoli sní,tak má problém.Zadeček má bolavý a neudrží stravu,ihned z ní kape stolice.Děkuji

odpověď pro paní Hanu

(Jana Motrincová, 11. 4. 2008 10:03)

Dobrý den paní Krčmová,
je zvláštní, že krev je - jak píšete ob tři dny ve stolici stále a kocourek je hubený. Přikláněla bych se k tomu vyšetření střev, nebo zkuste zajít pro radu i k jinému veterináři než ke kterému běžně chodíte
( víc hlav, víc ví). Já jsem se s tímto problémem zatím nesetkala, bohužel Vám asi víc neporadím. Pošlu Vám ještě odkazy na diskuze, kde se krev ve stolici kočičáků řeší, třeba Vám tím alespoň trošku budu nápomocná. Přeji Vám pěkný den a Vašemou kocourkovi rychlé uzdravení. JANA MOTRINCOVÁ

Krev ve stolici již 3 měsíce

(Hana Krčmová, 9. 4. 2008 17:15)

Nekastrovaný kocourek, dva roky starý. Ven chodí cca na 2-3 hodinové "procházky". Před třemi měsíci dostal průjem - s krví. Dvojí kontrola stolice - negativní (snad s drobným podezřením na horší trávení škrobů), chuť k jídlu má, předepsána dieta Hills W/D - po ní se konzistence stolice normalizovala. Krev je však ve stolici cca ob tři dni stále. Kdykoli přidáme jiné krmení (vždy však "prémiové"), stolice má změkčující se tendenci. Kocourek má chování normální, možná je o něco méně hravý než dříve (ale možná je to věkem...), přesto, že žere cca o 10% - 20% více, než udává Hills na obalu W/D, zůstává hubený (to ostatně vnímám jako jediný další příznak něčeho, co není v pořádku). Veterináři nabízejí optickou prohlídku střeva, sono apod., dodávají však, že cit. "...tam stejně nic neuvidí, a kdyby náhodou, tak s tím stejně nic neudělají..., navíc se sami bojí poškození střeva...". Prosím o radu. Díky. Hana Krčmová - hanna@nabytek-doplnky.cz .